Boeskoolroute
-
TypeWandelen
-
Afstand20,5 km
-
Duur5:07
-
Verbrande calorieen2458 kcal
-
Knooppunten51
-
Locaties4
Oldenzaal heeft als bijnaam Boeskoolstad. Boeskool betekent witte kool. Deze werd vroeger door de inwoners veelvuldig op het land verbouwd. Het 'boeskoolmenneke' is nu symbool geworden voor Oldenzaal.
Startpunt
Startpunt: Snippert, Judithhoeveweg 5, Losser
Toegankelijkheid
Boeskoolroute is onderdeel van Twents Blokje Om
-
Judithhoeve
Judithhoeve
De Judithhoeve is genoemd naar de dochter van Helmich Benjamin Blijdenstein. Onder zijn leiding is het landgoed aangelegd met boerderij, akkers en landschappelijk gelegen weilanden, op gronden die door zijn vader waren aangekocht.
Evenals zijn vader heeft Helmich Blijdenstein een belangrijke bestuurlijke rol gespeeld in de Nederlandse Heide Maatschappij.
-
Wandelknooppunt R93
-
Wandelknooppunt R62
-
Wandelknooppunt R77
-
Wandelknooppunt R78
-
Wandelknooppunt R79
-
Wandelknooppunt S48
-
Wandelknooppunt S49
-
Natuurgebied Boerskotten
Natuurgebied Boerskotten
Bosrijk natuurgebied met ook weidegrond nabij Losser en De Lutte. Prachtig om te wandelen.Van de graslanden is de veel te voedselrijke bovenlaag weggehaald. Op de armere ondergrond groeien nu weer klokjesgentiaan en orchideeën.
-
Wandelknooppunt R74
-
Wandelknooppunt R73
-
Wandelknooppunt R72
-
Wandelknooppunt R71
-
Wandelknooppunt R70
-
Wandelknooppunt R75
-
Tuinkoepel
Tuinkoepel
Op deze top heeft ooit de theekoepel gestaan die nu op het landgoed “Boerskotten” te bewonderen is. Nu staat er een nieuwe theekoepel, in de oude stijl herbouwd in 2012. Vanuit de theekoepel had men vroeger een schitterend uitzicht over de omgeving, toen nog overwegend heidevelden.
-
Wandelknooppunt R69
-
Wandelknooppunt R68
-
Wandelknooppunt T54
-
Wandelknooppunt T55
-
Wandelknooppunt T56
-
Mariakapel Lossers Voetpad
Mariakapel Lossers Voetpad
Dit kapelletje is gebouwd op de grens van de marken De Lutte en Berghuizen, uit dankbaarheid omdat de bewoners uit de directe omgeving van Zuid Lutte en Zuid Berghuizen (dat destijds tot de gemeente Losser behoorde) tijdens de oorlogshandelingen in de Tweede Wereldoorlog gespaard zijn gebleven voor
-
Duivelssteen
Duivelssteen
De Duivelssteen laat mooi zien hoe mensen lange tijd met de inrichting van het landschap omgingen. In de middeleeuwen werd het Twentse platteland verdeeld in markegronden: gezamenlijke boerenakkers en weilanden. De gronden werden gemarkeerd met bomen en grote stenen.
De steen dankt zijn naam aan de vorm: de bovenkant lijkt op het oor van de duivel. Dat de steen mystieke krachten bevat, staat volgens de plaatselijke bevolking vast. 's Avonds passeert bijna niemand de steen onopgemerkt.. Mooi dat jij er nu ook even bij stil staat.
-
Wandelknooppunt S35
-
Hoge Venterink
Hoge Venterink
Ecologen noemen natuurgebied Hoge Venterink een ‘A-locatie bos’, vanwege de zeer zeldzame inheemse boomsoorten. Tussen de stukken die zijn ingeplant met uitzonderlijke soorten, zijn ook gedeeltes onbeplant gebleven. Daar kunnen andere bomen zich spontaan vestigen, zodat een gemengd bos ontstaat.
-
Wandelknooppunt T59
-
Wandelknooppunt T58
-
Wandelknooppunt T57
-
Wandelknooppunt T60
-
Wandelknooppunt T53
-
Wandelknooppunt T48
-
Wandelknooppunt S24
-
Wandelknooppunt S12
-
Wandelknooppunt S25
-
Wandelknooppunt S99
-
Wandelknooppunt S68
-
Wandelknooppunt S66
-
Wandelknooppunt S65
-
Plechelmus Basiliek
Plechelmus Basiliek
In de historie van Oldenzaal weerspiegelt zich de strijd tussen de Oranjes en de Spaanse Koning Philip II. Na veel strijd is de bevolking overwegend katholiek gebleven en de basiliek wordt nog steeds gebruikt voor kerkdiensten.
De St. Plechelmusbasiliek in het centrum van Oldenzaal is een van de vroegste voorbeelden in Nederland van zandsteenarchitectuur. Van het uit het Duitse Bentheim afkomstige zandsteen werden in de stad vele korenspiekers, herbergen, koopmanshuizen en kloosters gebouwd.
-
Wandelknooppunt S64
-
Michgoriushuis
Michgoriushuis
Huis uit circa 1650 waarvan de topgevel rond 1680 tot stand kwam. De geveltrappen zijn voorzien van gebeeldhouwde zandstenen klauwstukken. De leeuwenkoppen hebben mensentanden! De bekende arts Guillaume Landreben Michgorius woonde rond 1850 in dit huis.
-
Wandelknooppunt S59
-
Wandelknooppunt S61
-
Wandelknooppunt S55
-
Wandelknooppunt T84
-
Wandelknooppunt T83
-
Wandelknooppunt Q06
-
Wandelknooppunt S39
-
Wandelknooppunt Q04
-
Het Hulsbeek: Markesteen
Markesteen tussen wegen
Midden over wat nu de heuvel is, loopt een eeuwenoude grens: die tussen de marke Berghuizen en de marke Deurningen en midden op de heuvel ligt een markesteen. Op de kadastrale kaart uit 1832 zien we dat hier vlakbij de oude wegen van Oldenzaal naar Hengelo en Borne zich splitsten.
Dus verwacht je op die splitsing de markesteenlocatie. Vreemd genoeg is dat niet zo. En zelfs ligt de markesteenlocatie niet aan een van die twee wegen, maar er tussen in. Wellicht komt dat omdat de markegrens van ouder datum is dan deze wegen.
-
Wandelknooppunt Q08
-
Wandelknooppunt Q02
-
Wandelknooppunt R28
-
Wandelknooppunt S89
-
Erve Huiskes
Erve Huiskes
Erve Huiskes bevindt zich op recreatiegebied het Hulsbeek. Op het erf staan de ontginningsboerderij uit 1907, de oude paardenschuur uit 1900 en een groot aantal oude eiken. De oude schuur was in vroeger gebruik voor de stalling van paarden voor de textielfabrikant Gelderman die op het buitenhuis op
erve het Hulsbeek woonden. De boerderij was eigendom van de Heidemij waarna de Regio Twente de boerderij in bezit kreeg. Momenteel wordt het erf bewoont door de familie Vink en dient de deelruimte en de schuur een maatschappelijke functie.
-
Wandelknooppunt R24
-
Wandelknooppunt Q07
-
Het Hulsbeek
Het Hulsbeek
Het Hulsbeek is een toplocatie gedurende het hele jaar. Het maakt niet uit hoe oud je bent, iedereen kan ontspannen en plezier beleven in en rond de zwemvijvers. Je mag zelfs barbecueën op speciaal daarvoor aangelegde betonplaten op zonneweide 1.
-
Wandelknooppunt T47
-
Wandelknooppunt R14
-
Het Hulsbeek: Watermolen
Watermolen
Er stonden twee watermolens hier langs de beek. In 1589 is er brand en de onderste molen brandt af. De molen wordt ruim 40 jaar later weer opgebouwd en blijft dan een dikke 100 jaar aan het draaien. De molen was om koren te malen. Het water stroomde aan de onderkant langs. Je kunt in de beek nog de
middeleeuwse stenen zien liggen. Kloostermoppen heten die.
-
Erve Hulsbeek: Springertuin
Heuvel Springertuin
Het zand voor de heuvel is het zand dat bij het graven van de vijver is vrijgekomen. Kijk ook eens naar de padenstructuur. Spannende kromme paadjes. Typisch voor Leonard Springer, die de tuin ontworpen heeft. Inmiddels ruim 100 jaar geleden.
De paden zijn zo, dat je een behoorlijk eind kunt lopen door de tuin, zonder twee keer over hetzelfde stuk te gaan.
-
Wandelknooppunt R07
-
Wandelknooppunt R92